Predsjednik Milatović: Nedostatak suštinskih reformi privredu čini ranjivom
22/11/2024 14:10
vijest
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je svečanosti povodom Dana preduzetništva i tom prilikom uručio nagrade koje dodjeljuje Privredna komora Crne Gore za uspješno poslovanje, inovativnost, društvenu odgovornost i unaprjeđenje menadžmenta.
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je svečanosti povodom Dana preduzetništva i tom prilikom uručio nagrade koje dodjeljuje Privredna komora Crne Gore za uspješno poslovanje, inovativnost, društvenu odgovornost i unaprjeđenje menadžmenta.
U obraćanju prisutnima, on je istakao da mu predstavlja zadovoljstvo što se nalazi u okruženju među ljudima koji neumorno gledaju naprijed, ka većim uspjesima i novim pobjedama.
“Godina 2023. bila je rekordna za crnogorsku privredu. Zabilježeni su istorijski profiti kompanija, prihodi od turizma su značajno premašili pred-pandemijski nivo, a probudio se i optimizam za nova ulaganja.
Prošla godina je potvrdila ispravnost reformi usmjerenih na privredni oporavak, nakon što smo doživjeli najveći pad ekonomije u Evropi tokom pandemije. Zahvaljujući zajedničkom trudu i odgovornom upravljanju resursima, ostvareni su rekordni budžetski prihodi i rekordno niska zaduženost države”, kazao je predsjednik Milatović.
Naglasio je da na postignute uspjehe svi možemo biti ponosni, tim prije što znamo kroz kakva iskušenja je privreda prošla, od nedostatka radne snage i infrastrukturnih nedostataka, do izazovnog međunarodnog okruženja.
“Upravo čitajući vaše intervjue za Glasnik Privredne komore, shvatio sam da je vaš uspjeh još teži jer se konstantno suočavate s dodatnim preprekama, bilo da se radi o administrativnim poteškoćama, neznanju ili nerazumijevanju donosioca odluka, ili prosto, novim nametima. Moja želja i politička misija je da privreda dobije ambijent u kojem je najveći izazov konkurencija, a osnov uspjeha znanje i odlučnost”, rekao je predsjednik Milatović.
Ukazao je da nedostatak suštinskih reformi ostavlja našu privredu ranjivom, te da državna preduzeća, umjesto da budu motori razvoja, često postaju ekonomski teret.
“U prošloj godini, 50 najvećih državnih preduzeća generisalo je prihod od 1,2 milijarde eura i zapošljavalo skoro 15 hiljada ljudi. Nažalost, dobar dio njih nastavlja da opterećuje javne finansije i predstavlja nelojalnu konkurenciju na tržištu rada.
Ovogodišnja ljetnja turistička sezona, umjesto zamajca ekonomskom rastu, donijela je pad prihoda u prva tri kvartala ove godine od skoro 4% u odnosu na isti period prošle.
Ovo je prvi put od obnove nezavisnosti Crne Gore, izuzev pandemijske 2020 godine, da se prihodi od turizma smanjuju u poređenju sa prethodnom godinom”, kazao je Milatović.
Poručio je da smo umjesto strateških odgovora, dobili povećanje poreza koji će dodatno ugroziti naš najveći ekonomski sektor dok konkurencija u regionu grabi krupnim koracima naprijed.
“Sličan tretman primijenjen je i na prerađivačku industriju, koja je nedovoljno razvijena, uprkos ogromnom potencijalu. Posebno je poražavajuće što se naš privredni, a mogu slobodno reći i nacionalni ponos – proizvodnja vina – oporezuje zbog navodne štetnosti po zdravlje. A svi znamo da smo čuveni Vranac, zaštitno lice Plantaža, nazvali „Pro Corde“ – ili „za srce“.
Proizvodnja vina nije samo ekonomska djelatnost – to je dio naše mediteranske tradicije i ono što nas povezuje s autentičnim geografskim prostorom kojem pripadamo”, naveo je Milatović.
Predsjednik države je ocijenio da budžet koji je predložen za narednu godinu nije razvojni, te da je kapitalni budžet, koji mora biti 7% BDP-a kako bismo ubrzali naše ekonomsko približavanje razvijenim ekonomijama Evrope, daleko ispod tog nivoa.
“Brine što je realizacija ovogodišnjeg kapitalnog budžeta zaključno sa septembrom na neadekvatnih 50% od planiranog za 2024. godinu. Svi znamo da bez pametno isplanirane i unaprijeđene infrastrukture nema održivog niti ubrzanog razvoja.
Sredstva za subvencije proizvodnji i uslugama su smanjena, dok se pokrivenost uvoza izvozom dodatno pogoršava. Proizvodnja gubi ionako krhku konkurentnost, posebno u sektorima koji već godinama trpe zbog nedovoljnih investicija i slabih državnih podsticaja.
Izvori finansiranja su nedovoljno konkurentni. Kreditno-garantni fond posebno važan za najmanja preduzeća, koji je dizajniran da pruži dodatne linije finansiranja malim i mikro preduzećima, iako je zakonsko rješenje spremno, još uvijek nije uspostavljen.
Sve ovo su problemi koje moramo rješavati zajedno, jer put ka naprijed zahtijeva hrabre i odlučne korake”, kazao je Milatović.
Istakao je da uprkos svemu vjeruje u otpornost, snagu, posvećenost i viziju crnogorske privrede, dodajući da je naša privreda dokaz da se iz svakog izazova može izaći jači, ako postoji spremnost da se uči, razgovara, ulaže i gradi.
“Pred nama su teške odluke i možda neizvjesne godine. Ali vjerujem da konačni cilj – punopravno članstvo naše zemlje u Evropskoj uniji – koje predstavlja ključni stepenik ka stvaranju moderne, demokratske i razvijene države, vrijedi svakog napora. Pristup jedinstvenom tržištu i evropskim fondovima može donijeti transformaciju kakvu želimo, ali samo ako zajedno istrajemo na tom putu”, rekao je Milatović.
Predsjednik države je čestitao svim dobitnicima nagrada, poručivši da su kao lideri, primjeri da uspjeh nije stvar sreće, već rada i vizije.
“Vaša postignuća inspirišu i obavezuju sve nas da radimo više i bolje kako bismo stvorili okruženje koje će podsticati i više i bolje. Takođe, još jednom ste pokazali da uspjeh prati i dodatna društvena odgovornost, i zato vam u ime građana Crne Gore iskazujem veliko hvala. Živjela crnogorska privreda i živjela nam Crna Gora”, zaključio je predsjednik Milatović.