Predsjedniku Milatoviću uručen Izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori: Država da iskoristi zamah proširenja i intenzivira pregovore, nema vremena za gubljenje do zacrtanog cilja

01/11/2024 17:21

vijest

Šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler uručio je Izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori za 2024. predsjedniku države Jakovu Milatoviću.


Šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler uručio je Izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori za 2024. predsjedniku države Jakovu Milatoviću.

“Pozitivan ton nedavno objavljenog Izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori dolazi kao rezultat ujedinjenih napora svih relevantnih društvenih aktera i očekivana je posljedica pozitivnog IBAR-a. Ujedno, Izvještaj je dobar podsticaj za intenziviranje pregovora i ohrabrenje za dalje reformske napore. Nikako povod za egzaltaciju i opuštanje - to je luksuz koji sebi ne smijemo dopustiti”, poručio je predsjednik Milatović.

On je istakao da je uoči očekivane Međuvladine konferencije, uz opravdani entuzijazam, neophodan oprez i razmišljanje o uslovima za zatvaranje sljedećih poglavlja.

“Nemamo vremena za gubljenje i prazan hod. Dobijanje IBAR-a je značilo prekretnicu, ali i početak trke sa izazovnim rokovima do zacrtanog cilja. Umjesto retorike da smo predvodnici procesa i najnapredniji u pregovorima, imajući u vidu da smo ih otvorili prije više od 12 godina, vrijeme je da pređemo na kvalitativno drugačiji narativ: da li je ovo naš puni potencijal u ovom trenutku?”, kazao je predsjednik Milatović.

On je rekao da Izvještaj objektivno prikazuje sve iskorake države, ali i njene sistemske slabosti, te da je u tom kontekstu na liniji Analize Kabineta Predsjednika o 10 zabrinjavajućih trendova koji ugrožavaju dalji demokratski razvoj zemlje na njenom putu ka EU.

Posebno je istakao nalaze Izvještaja EK koji se odnose na: 1) neokončane lokalne izbore u opštini Šavnik, u kontekstu potvrde da odražavaju slabost crnogorskog izbornog sistema; 2) izbor generalnog direktora Javnog servisa, uz ocjenu da se u tom slučaju postavlja pitanje nedostatka transparentnosti i mogućeg kršenja zakonske procedure; 3) pogoršanje odnosa sa Hrvatskom koje remeti dobrosusjedske odnose, kao jedan od ključnih preduslova za članstvo države u EU.

“Činjenica da je Izvještaj EK potvrdio ove, ali i druge zaključke Analize koju smo predstavili javnosti, dodatno zabrinjava i implicira da je krajnje vrijeme da se fokusiramo na suštinske reforme koje se tiču vladavine prava i demokratskih procedura. Ovi negativni trendovi moraju se što prije prevazići od strane Vlade i parlamentarne većine.

Odlaganje pravovremenih reakcija može nas trajno omesti s evropskog puta onda kada to bude presudno”, saopštio je predsjednik Milatović.

Ambasador Satler je ocijenio da je ton Izvještaja pozitivniji nego prošle godine, posebno zbog ključnog napretka ostvarenog u poglavljima 23 i 24 koja se tiču vladavine prava, što je rezultiralo pozitivnim IBAR-om.

Ambasador EU je naveo da Izvještaj jasno naglašava oblasti u kojima je potreban dodatan rad, i predstavlja putokaz za ključne reforme koje su presudne za napredovanje Crne Gore ka članstvu u EU.