Излагање предсједника Ђукановића на И Самиту глобалних лидера на УНЦТАД Свјетском инвестиционом форуму 2018

МИЛО ЂУКАНОВИЋ, ПРЕДСЈЕДНИК ЦРНЕ ГОРЕ:

(Излагање на И Самиту глобалних лидера на УНЦТАД Свјетском инвестиционом форуму 2018. Тема: „Инвестиције у новој ери глобализације“  Женева, 23.10.2018.)



Поштовани Генерални Секретаре,

Уважене екселенције,

Даме и господо,


Захваљујем на позиву за учешће на Свјетском инвестиционом форуму, и на прилици да представим наш поглед на ову значајну тему, и искуства Црне Горе. 

Деценија трајања Форума најбоље потврђује његов значај. Он је постао важно мјесто дијалога хиљада актера из различитих области који заједно раде на унапређењу глобалног инвестиционог амбијента. Тема инспирише да се кроз перспективу међузависности инвестиција, трговине и развоја, сагледа гдје смо на путу достизања Циљева одрживог развоја до 2030. године.

Феномени глобализације не могу се тумачити традиционалним начином размишљања, јер су бројне старе парадигме изгубиле своје утемељење. Тржишна економија не дијели земље на велике и мале, већ на успјешне и неуспјешне. Успјешне економије, кроз изградњу јаких институција, стварају услове за бржи економски раст и развој. Амбијент за економски развој стварају „правила игре“. Стога је основни изазов глобализације даље обликовање правила по којима ће функционисати међународне институције. 

Противници глобализације забринути су да користи од трговине и инвестиција нијесу једнаке за све. Никада нијесу ни биле. Међутим, та логика води затварању појединих економија и увођењу протекционизма. Зато не смијемо повлађивати таквим политикама, јер уколико ојачају могу угрозити глобалне инвестиционе токове. Црна Гора остаје чврсто посвећена очувању мултилатерализма, поштовању правила и јачању транспарентности, сходно начелима СТО, што је посебно важно за привлачење страних инвестиција. То смо доказали и кроз вођење политике на националном нивоу. Прије двије године усвојили смо Националну стратегију одрживог развоја до 2030.

Економски развој је вишедимензионални процес који мијења структуру сваког друштва. Није ријеч само о промјенама БДП, већ о ширем пакету промјена. То значи да наши интелектуални домети не смију да се ограниче на оно што у овом моменту јесмо, већ да се усмјере на оно што можемо бити. Зато нам економски развој није циљ сам по себи, већ оруђе које ће допринијети побољшању квалитета живота и слобода које уживамо. 

У Црној Гори градимо транспарентан систем који из године у годину привлачи све више страних инвеститора. Међу њима је значајан број тзв. "глобалних играча" који су у једној малој економији пронашли не само изазове за своје пројекте, већ и сигурност, стабилност и јасна правила. Истовремено, они су постали промотери Црне Горе као престижне и квалитетне инвестиционе дестинације.

Резултати које смо постигли свједоче о стратешкој одлучности да у континуитету побољшавамо услове за стране инвеститоре. То потврђује и статистика УНЦТАД-а. Југоисточна Европа је 2017. године привукла 5,5 милијарди страних директних инвестиција, што представља раст од 20% у односу на претходну годину. У Црној Гори је у истом периоду раст износио 30%. Стране директне инвестиције у периоду од обнове независности 2006. до данас су у европском врху мјерено и пер цапита, и по учешћу у БДП - око 800€ по глави становника, односно око 18% БДП просјечно годишње. То је дало важан импулс просјечном економском расту у истом периоду од преко 3% на годишњем нивоу. Нето прилив СДИ у том периоду износи преко 6 милијарди еура.

Да је Црна Гора отворена земља и дио глобалних токова потврђује и туризам са учешћем од преко 20% у БДП. У држави која има око 650.000 становника, број туриста у 2017. износио је око 2 милиона. У текућој години раст биљеже и други сектори попут индустрије и грађевинарства што је утицало на убрзање реалног раста извоза роба и услуга. 

Кроз компетитиван амбијент за пословање, са значајним потенцијалима у области енергетике, туризма и пољопривреде, Црна Гора нуди бројне повољности страним инвеститорима. Хармонизовали смо законодавство са правном тековином ЕУ. Кроз ефикасније правосуђе и институције које пружају заштиту и сигурност несметаног пословања, ојачали смо владавину права. Реформисали смо банкарски систем, изједначили домаће и стране инвеститоре у погледу свих права, либеризовали спољно-трговински систем. При том користимо еуро као валуту, што јасно указује да повећање новчане масе остварујемо само на тржишту. 

Са стопом пореза на добит од 9% и на доходак физичких лица 9%, односно 11%, Црна Гора има конкурентан порески систем. На путу смо да постанемо енергетско чвориште региона. Приводимо крају, заједно са Италијом градњу подморског кабла између двије земље, и 400кВ далековода који повезује Црну Гору, Србију и БиХ, што ће регион повезати са енергетским тржиштем Европе. Овај пројекат кофинансира ЕУ кроз Берлински процес. Стопа економског раста у Црној Гори у 2017. износила је 4,74%, док у првом и другом кварталу 2018. године износи 4,5% и 4,9% респективно.

Инвеститори имају директне финансијске подстицаје за нове пројекте, пореске олакшице у мање развијеним дјеловима земље, субвенције за запошљавање у бизнис зонама, и конкуренцију између локалних самоуправа у одређивању висине такси и локалних пореза у циљу привлачења нових инвестиција. Ипак, за нас су у првом плану вриједности савремене цивилизације које освајамо, јер оне дају нашем друштву предност на дуги рок. Једна од кључних економских вриједности је отвореност наше економије. Политичка стабилност, чланство у НАТО-у, лидерство у одмаклом преговарачком процесу са ЕУ, чланство у СТО и бројни закључени уговори о слободној трговини који нам омогућавају приступ тржишту од 800 милиона корисника, јасно потврђују политичке вриједности које смо усвојили и које посвећено афирмишемо. Спој изграђених економских и политичких вриједности, и наше упорно настојање да их даље јачамо, наша су легитимација да имамо стално отворен позив заинтересованим инвеститорима да започну бизнис у нашој земљи, и допринесу не само јачању економске сарадње, већ и подизању социјалних, културних, научних, управљачких, техничких и технолошких стандарда.

Желим да се захвалим УНЦТАД-у на подршци за успостављање електронског портала прописа Црне Горе. На овај начин подигли смо ниво транспарентности и регулативу учинили лако доступном заинтересованим инвеститорима и јавности. 

Препознајући значај рада УНЦТАД-а и вриједност Свјетског инвестиционог форума, Црна Гора је уважена могућношћу да доприноси реализацији заједничких идеја и јачању заједничких вриједности, као што се лично осјећам почаствованим што сам дио овог глобалног окупљања. Цијеним и подржавам изузетну прилику која нам је указана да заједно радимо у правцу унапређења политике у области инвестиција ради остваривања Циљева одрживог развоја до 2030. У том контексту препознајем потребу да исто тако заједно потврдимо развојне користи које доносе трговина и инвестиције. Изолација из токова глобалне економије само може да удаљи земље од постављених циљева из Агенде. Стога, једини смјер нашег дјеловања ће  бити рад у правцу стварања амбијента у којем стране инвестиције и слободна трговина могу да напредују, и да се постављени циљеви одрживог развоја тако реализују. Све друго, било би недовољно одговорно према садашњим, и према будућим генерацијама.

Хвала вам на пажњи.