Предсједник
Инаугурација предсједника Црне Горе Јакова Милатовића
20. мај 2023Инаугурациони говор предсједника Црне Горе Јакова Милатовића
Драги грађани и грађанке,
Досадашњи предсједниче Црне Горе,
Уважена предсједнице Скупштине,
Поштовани предсједниче Владе,
Цијењени посланици и министри,
Досадашњи предсједници Црне Горе, Владе Црне Горе и Скупштине Црне Горе,
Уважени носиоци највиших правосудних функција у Црној Гори,
Поштовани предсједници држава и Влада пријатељских земаља из окружења,
Уважени специјални изасланици из земаља Европе и Америке,
Поштоване екселенције амбасадори,
Даме и господо,
Осјећам посебну част и понос што данас, полагањем заклетве пред посланицима у Скупштини Црне Горе, онако како и Устав налаже, преузимам дужност Предсједника Црне Горе. Сматрам привилегијом, али и највећом одговорношћу, што сам добио прилику да будем на челу земље у којој сам рођен, коју бескрајно волим, у чије темеље су своје животно дјело уткале генерације мојих предака, знојем и крвљу освајајући њену слободу и бранећи право на њено постојање.
И да сам могао да бирам - родио бих се баш овдје, на најљепшем парчету земље, протканом вишевјековном борбом за опстанак, ушушканом између мора и камена, на вјечитој раскрсници између истока и запада, сјевера и југа.
Свјестан чињенице да је црногорска историја, заправо, свједочанство о стварању, жртви и одрицању, инспирацију за обављање предсједничке дужности тражићу у државнотворном надахнућу Војислављевића, Балшића и Црнојевића, слободарском прегнућу светородне лозе Петровића, антифашистичкој борби Црне Горе и прегалаштву наших послијератних генерација.
Дубоко свјестан одговорности коју ми је донијело огромно повјерење исказано на одржаним изборима - бићу истински Предсједник свих грађана, независно од њихове политичке, националне и вјерске припадности или било ког другог личног својства.
Даме и господо,
Актуелни тренутак у коме се налази црногорско друштво по много чему има карактер историјског, имајући у виду процесе у којима учествујемо и изазове са којима се суочавамо. Смјена политичких естаблишмента и консолидација наше демократије, којима свједочимо, буди оптимизам да ћемо у наредном периоду са пуно више заједништва и визије, у слободнијем амбијенту, рјешавати отворена питања која су од виталног значаја за будућност Црне Горе.
Посао који нас, у том смислу очекује, неће бити ни краткорочан ни лак. Напротив, елиминисање унутрашњих подјела, изградња јаких и независних институција, афирмација људских права, непристрасна дистрибуција правде, друштво једнаких шанси, као и успостављање одрживог економског модела захтијеваће пуну посвећеност, како доносилаца одлука, тако и оних који су дужни да те одлуке извршавају.
Подјеле у друштву, које своју генезу налазе у деценијама далеким догађајима из прошлости, одвраћају фокус са тема које су круцијално важне. Неријетко, те подјеле изазиване су и бивају изазиване вјештачки, често са намјером да се прикрије вишедеценијско растакање општих добара и увећање личних богатстава на рачун јавног интереса. Умјесто да изнова водимо давно завршене битке, вријеме је да изађемо из бусија и да се окупимо око онога што је несумњиво заједнички именитељ свих – а то је љубав према Црној Гори и жеља за уређеном земљом и бољим животом.
Као Предсједник свих грађана, представљаћу сваког од нас у напорима да тамо гдје су нас дијелили сада изнађемо слогу јер помирена Црна Гора је једина права Црна Гора.
Даме и господо,
Никада више не смијемо дозволити да се било који појединац у овој држави осјећа обесправљено, никада више не смијемо дозволити да неко због другачијег политичког опредјељења буде ускраћен за успјех у животу. Моја мисија је Црна Гора – једнаких шанси за све њене грађане - у којој су вриједан рад и образовање главни фактори за успјех у животу. То је моја прича, за коју желим да постане прича свих нас у Црној Гори.
Гдје нам је до сада фалило елана или памети, својом реформском агендом и помирљивим тоном бићу кохезивни фактор у заједничкој борби за бољу Црну Гору.
Изградња демократских институција задатак је свих. Нажалост, институционални систем, креиран по мјери једне партије, није издржао изазове које је са собом донијела промјена извршне власти. Сигуран сам да смо из таквог искуства извукли значајне поуке које ће нам свима помоћи да успоставимо јаке демократске институције, спремне да буду поуздан инструмент у јачању владавине права и гарант правне сигурности свих наших грађана.
Правни систем, такође, захтијева унапређење, јер бројне нејасноће којима свједочимо практично свакодневно, угрожавају стабилност државе и онемогућавају озбиљније реформске подухвате.
У правно-институционалној реформи која је пред нама, не треба да јуримо већине, ни двотрећинске ни тропетинске, већ да тражимо консезус у изналажењу најбољих рјешења, јер једино тако ће Црна Гора бити на добитку.
У том смислу, у оквиру својих Уставних и законских овлашћења, спреман сам да будем генератор свеопштег друштвеног и политичког дијалога и тиме допринесем постизању консенсуза потребног за именовања у правосуђу, и убрзање нашег европског пута.
Даме и господо,
Без економски независног грађанина нема ни снажне демократије. Домети бројних економских реформи, укључујући и програма „Европа сад“, неповратно су промијенили цјелокупан друштвени амбијент, стављајући економске и социјалне теме у фокус политичке борбе. Реформе су у себи садржале јак хумани карактер, подижући у значајној мјери животни стандард. По први пут је након много година грађанима враћена нада у боље сјутра.
Зато, у наредном периоду морамо радити још посвећеније на креирању одрживог економског модела, са фокусом на реализацију капиталних инфраструктурних пројеката, као и на отварању нових и боље плаћених радних мјеста. У својим међународним активностима, усмјерићу посебну пажњу на економску промоцију Црне Горе, настојећи да нашу државу представим као привлачну и сигурну за инвестиције.
Даме и господо,
Када сагледавамо актуелни глобални контекст, који је у великој мјери сада детерминисан руским нападом на Украјину, не смије и неће бити одступања од наших стратешких праваца и опредјељења која подразумијевају Црну Гору као дио евроатлантске породице. Ово смо несумњиво и показали јасно се одређујући према безбједносним и другим изазовима.
У цивилизацијској равни, за мене не постоји двојба око тога гдје припадамо. Припадамо Европи, Европи која је уједињена у њеној различитости.
Црна Гора ће, наставити да одлучно корача ка испуњењу својих главних вањско- политичких и стратешких опредјељења.
Један од њих је већ и остварен, Црна Гора је одговорна и кредибилна чланица НАТО-а, која ће и у наредном периоду остати чврсто привржена испуњавању обавеза које произилазе из чланства у овом савезу, доказујући се као поуздан партнер у савезништву са развијеним демократским земљама. Сматрам да у данашњим околностима, није на одмет још једном поновити добро познато становиште о незамјенљивом значају овог савезништва у контексту пружања одговора на комплексне изазове са којима се свијет данас суочава. На том путу, Црна Гора ће остати снажан партнер, посвећена даљем јачању јединства Алијансе и остварењу њених заједничких циљева, међу којима је кључно поновно успостављање мира и стабилности у Европи.
Даме и господо,
Приоритет свих приоритета биће убрзавање пута Црне Горе ка пуноправном чланству у Европској унији. Свјесни смо да нам на том путу предстоје бројне обавезе које морамо испунити, у погледу којих одговорно цијеним да Црна Гора посједује потребне капацитете и снагу да се са њима суочи. Такође, данас са сигурношћу могу рећи да Црна Гора има и политичку вољу за остварење овог циља.
Не ласкају нам више испразне титуле лидера у ЕУ интеграцијама на Западном Балкану. Тачно – отварањем свих преговарачких поглавља, прихватањем нове методологије, пуним усклађивањем са заједничком вањском и безбједносном политиком, уз изузетно висок степен подршке јавности, Црна Гора се позиционирала као најнапреднија у наведеном процесу.
Али, данас, након више од деценије преговора наше очи упрте су ка чланству као коначном циљу. На том путу, спремни смо да предузмемо све неопходне активности како би били успјешно окончани започети реформски и други неопходни процеси трансформације црногорског друштва. Међутим, осим бројних домаћих задатака који прије свега на унутрашњем плану стоје пред нама, сматрам да је Црној Гори, као и земљама региона потребна још јаснија и недвосмислена подршка у односу на нашу европску перспективу.
Двадесет година касније, чини се да су слова Солунске агенде за Западни Балкан унеколико изблиједјела, и свим зељама региона је потребна нова и јасна европска визија која ће представљати темељ даљих неопходних политичких и других процеса који представљају предуслове за чланство у Унији.
На овом плану охрабрују позитивни помаци којима као регион свједочимо у скорије вријеме, као што су отварање преговора са Сјеверном Македонијом и Албанијом, и добијање кандидатског статуса Босне и Херцеговине. Зато, уз дозу оптимизма, сматрам да ће у најскоријој будућности овај позитиван низ наставити и додатно продубити управо Црна Гора, првенствено остваривањем жељеног напретка у кључним поглављима, која се тичу правосуђа а потом и пуноправним чланством у Унији.
Са наше стране, неопходно је да искрено и безрезервно наставимо са испуњавањем потребних предуслова. У том смислу, свјесни смо да се једна од важнијих ставки односи на борбу против корупције и организованог криминала. Кораци које смо у том правцу као друштво предузели последњих пар година, по први пут можда у последње три деценије, дају наду да пред нашом правдом нема више недодирљивих. Правда је можда и даље спора али је у Црној Гори бар постала достижна!
Даме и господо,
Једини пут до уређене и правне државе и европског стандарда живота је пут европских интеграција!
Као Предсједник државе, доприносићу унапрјеђењу добросусједских односа у региону. Усвајање европског система вриједности и приближавање региона чланству у Европској Унији најбољи је лијек против реафирмације деструктивних политика прошлости. Берлински процес за нас остаје главни мост између Западног Балкана и Брисела, чија је ревитализација од изузетног значаја, првенствено у контексту нове и додатне потврде присутности ЕУ у нашем региону.
Али такође, мишљења сам да и све постојеће али и нове регионалне економске иницијативе, које имају за циљ тјешњу сарадњу унутар нашег региона, могу имати додатну вриједност, уколико их поставимо у функцију подршке чланству у ЕУ као крајњег заједничког циља.
Политика мира, стабилности и међусобне сарадње на равноправним основама, треба да буде темељ билатералних односа Црне Горе и земаља региона. У мјери у којој покажемо способност да регионално сарађујемо и рјешавамо отворене проблеме – легитимишемо се и као кредибилни партнери нашим евроатлантским пријатељима.
Цијењени инострани гости,
Предсједници држава и Влада,
Слика вашег присуства данас овдје у Скупштини Црне Горе најбоља је порука добросусједских односа, узајамног уважавања и у коначном демократске зрелости нашег региона. У име Црне Горе, хвала вам на томе!
Даме и господо, да резимирам.
Свој петогодишњи предсједнички мандат започињем са великом жељом да дам пуни допринос даљем демократском развоју наше државе, њеној институционалној стабилизацији и економском напретку.
У оквирима надлежности које су ми дате Уставом и законом, као неко ко представља Црну Гору у земљи и у иностранству настојаћу да будем фактор помирења и заједништва, на корист сваког грађанина и друшта у цјелини. Истовремено, бићу и корективни фактор, усмјеравајући друштвене процесе ка даљој демократизацији Црне Горе.
Грађане нећу дијелити на оне који су ми дали глас на протеклим изборима и оне који су тога дана другачије мислили. Од првог дана обављања функције размишљаћу како ће изгледати посљедњи дан мог мандата, када будем сабирао дјела која ћу оставити за собом, а највеће дјело биће демократска, богата и европска Црна Гора.
Заклињући се данас у овом високом дому, у Скупштини Црне Горе, дајем завјет да ћу предано радити за бољитак Црне Горе и као први међу једнакима стајати чврсто на бранику њеног уставно-правног поретка.
Живјела Црна Гора!