Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић одговарао на новинарска питања

Питање ТВ Вијести: Господине Ђукановићу, моје прво питање за Вас се односи на Вашу позицију лидера најјаче опозиционе странке у Парламенту. Ваши посланици тренутно бојкотују рад Парламента, да ли ће прекинути бојкот и вратити се у Парламент када се буде гласало о смјени министра правде господина Лепосавића и о Резолуцији о геноциоду у Сребреници јер је јасно да ниједна од те двије одлуке не могу бити усвојене без гласоова ДПС. И друго питање је како коментаришете потез премијера Здравка Кривокапића да не потпише Темељни уговор са СПЦ у Београду? Хвала Вам.


Предсједник Црне Горе: Нећу Вам рећи ништа ново, Демократска партија социјалиста (ДПС), замолили сте ме да Вам одговорим у том својству, је државотворна партја и то је партија која је изнијела највећи дио политичког терета у обнови независности Црне Горе. Врло прецизно говорим, није то био само политички задатак, био је то шири задатак али је важан дио тог задатка био политички и не треба доказивати да је та улога да кажем носећег стуба тог државотворног фронта припала ДПС-у. Друго, јасно смо казали да ћемо из било које позиције, из улоге власти или улоге опозиције наставити да се понашамо одговорно према националним интересима Црне Горе, да можда неки људи, неке партије које можда нијесу жељеле државу Црну Гору, које нијесу учествовале у обнови њене независности имају олакшану позицију, ми имамо условно речено, да нешто у чијем смо стварању пресудно учествовали сада бранимо када је опет нападнуто, дакле, из било које позиције на политичкој сцени Црне Горе. Мислим да вам је потпуно јасно да ми нијесмо пропустили ниједно искушење да потврдимо овакво понашање. Да ли треба да вас подјсећам да смо ми 2009. године ставили на дневни ред црногорског парламента Декларацију којом је прихваћена Резолуција Европског парламента о геноциду у Сребреници, и такође да ли требам да вас подсјећам да никада у нашој политици у континуитету, није било нити било кога на високој функцији ко је оспоравао тај геноцид у Сребреници и ко је оспоравао било шта од оног што би заиста морали сматрати неупитним вриједностима савремене цивилизације. Дакле, немојте да имате никакву сумњу да је ДПС не само била  него да ће бити у континуитету у стању приправности и стању одговорности да допринесе оваквој перцепцији Црне Горе у међународној јавности и да спријечи било кога од других актера на политичкој сцени Црне Горе да баце сумњу да би промјена власти могла да поквари један неупитан антифашистички, демократски, проевропски, грађански имиџ државе Црне Горе. Дакле, нијесмо изостајали, нећемо изостати када год то буде потребно јер то сматрамо својом обавезом према својој држави, и ту нема никаквог мјеста за сумње.

Друго питање се тицало Темељног уговора. Ја сам на недавној конференцији, на годишњем пресу одговарао на то питање, у међувремену се није догодило ништа што би тражило појашњење. Остајем на истом становишту на ком сам био. Дакле, ми сматрамо да је важно да долази до потписивања уговора између Државе и вјерских заједница које функционишу на нашем државном простору, то сматрамо добром околношћу. Сматрамо лошом околношћу да се садржај тог уговора држи у тајности, да се то врло немушто покушава оправдати неким политичким или било којим другим интересима. Наравно да смо на опрезу, да ћемо инсистирати на томе да прије потписивања црногорска јавност буде упозната са садржином тог уговора и изражавам наду да ће најодговорнији људи из извршне власти обезбиједити да то што буде садржај уговора са СПЦ буде у складу са уставом Црне Горе и у складу са највишим државним и националним интересима наше заједнице.

Питање ТВ Н1 (БиХ): Предсједниче Ђукановићу како Ви коментаришете то што је Милорад Додик ставио вето на Вашу посјету БиХ, и могу ли се онда заиста градити ти истински пријатељски односи када је то само са дијелом БиХ? И ако можете прокоментарисати какви су односи у последње вријеме Србије са Црном Гором, има ли ту неких патерналистичких покушаја како то примјера ради поједини политичари из БиХ кажу да Србија има према БиХ?


Предсједник Црне Горе: Мој одговор на Ваше прво питање. Заиста мислим да су односи између Црне Горе и БиХ пријатељски. Односе стварају људи и свако ко доприноси том пријатељству на данашњем нивоу, а ми смо вам јасно заједно саопштили да мислимо да постоји озбиљан простор за даље унапређење иначе узорног пријатељства између наших држава и наших народа, тај се понаша одговорно. Онај који на било који начин доводи у питање пријатељске односе вјерујем да се понаша неодговорно и да сам, да кажем, исписује неке странице своје одговорности за поремећај у односима између држава и народа гдје мјеста поремећају нема. Драго ми је да сам са уваженим члановима Предсједништва БиХ господином Комшићем и господином Џаферовићем такав став заузео од првог тренутка откако се тај немио догађај збио и да смо већ тада показали спремност да ћемо ми да се нађемо и да разговарамо јер ми смо одговорни за односе Црне Горе и БиХ. Ковид нас је спријечио до сада, и ево прве прилике да се након што је ковид ушао у смирај и у нашем региону, нађемо и да кроз овај сусрет и садржај разговора, кроз ово што дијелимо са вама, потврдимо нашу намјеру да даље доприносимо унапређењу пријатељства и међудржавне сарадње између наше двије земље. Дакле, утолико сам увјеренији да смо на добром путу и да нам ти појединачни инциденти који се нажалост најчешће предузимају у нашем региону  као израз неодговорне политике не могу ни на који начин довести у питање те односе и њихов квалитет какви су односи између наше двије државе.


Када је у питању однос Црне Горе и Србије, ви сте у току. Ја сам много пута до сада говорио на ту тему, наилазио на неразумијевање за моје ставове у Београду, то ме ни случајно није поколебало. За разлику од многих других људи који данас учествују у политичком животу у нашем региону, ја сам неко ко је био актер полике и 90-их година, наравно да ми то с једне стране представља оптерећење а с друге стране представља драгоцјено искуство да покушам да не направим грешке које су се тада чиниле и да покушам да благовремено упозорим све друге да не уђу у те грешке. Мени однос Србије према Црној Гори, а не само према Црној Гори, у овом времену неодољиво личи на однос Србије према сусједним државама 90-их година, дакле, под плаштом бриге за наводно угрожена права српског народа у сусједним државама у суштини угрожава се суверенитет сусједних држава, и то се догађало 90-их, епилог знамо – 140 или 150 хиљада људских жртава, разорена вриједна имовина стварана генерацијама наших предака на простору еx Југославије и хашки судски епилог за оне који су одговорни за те процесе. Надао сам се да макар за нашег живота нећемо доћи у ризик да понављамо такве грешке, плашим се да смо на путу да поновимо такве грешке  и да се у почетним фазама те грешке већ понављају. Надајмо се само да ћемо и својим способностима и унутар самог региона али и уз помоћ одговорнијих полиртика наших природних савезника, прије свега мислим на субјекте са европског и евроатланског простора, успјети да спријечимо да деструкција не добије на замаху и да се не понове најтрагичније грешке које смо већ преживљавали. То је одговор на питање и мислим да сви разговори попут ових данашњих могу да јако благотворно допринесу да се те грешке избјегну и да овај регион настави да учвршћује своју стабилност  и да се креће путем европског развоја.