Изјаве предсједника Црне Горе Мила Ђукановића и предсједника Републике Словеније Борута Пахора

Изјава предсједника Црне Горе Мила Ђукановића након састанка са предсједником Републике Словеније Борутом Пахором:


Задовољство ми је да сам данас у гостима имао мог уваженог колегу предсједника Републике Словеније Борута Пахора којем и овом приликом захваљујем за иницијативу да након једног посног периода када су у питању непосредни сусрети, углавном се све у претходном периоду завршавало на видео конференцијама, наставимо са једном старом добром праксом посебно када су у питању односи између наше двије државе. Желим да и овог пута подсјетим да су наши билатерални односи узорни а да важан сегмент тих билатералних односа представљају политички дијалози на високом и највишем нивоу и то је додатан разлог због којег сам се обрадовао посјети мог драгог пријатеља предсједника Пахора. 

Ова иницијатива је заправо била у сусрет неким важним догађајима који ускоро слиједе. Први је самит Процеса Брдо-Бриони који треба да се догоди 17. овог мјесеца у Словенији и предсједник Пахор је имао иницијативу да поразговарамо око неких питања који се тичу регионалне сарадње и која се тичу европске перспективе региона Западног Балкана, а који би можда могли добити неку финалну артикулацију управо у документима са следећег самита. Други важан догађај је да Словенија ускоро започиње своје предсједавање ЕУ и то је, рекао бих, додатан мотив да поразговарамо о неким важним аспектима европске перспективе и Црне Горе и свих земаља региона, и да сугеришемо нашим пријатељима из Словеније нешто што је наше виђење тог процеса, нешто што су наши интереси у том процесу јер не треба никада заборавити на то да је Словенија земља која има посебан сензибилитет према регији Западног Балкана, да је током свих претходних година јако помагала процес европеизације нашег региона, да смо захваљујући снажној подршци из Љубљане остварили свој први циљ – чланство у НАТО, и да смо прешли веома важну дионицу на путу до чланства у ЕУ и да се, логично, и даље ослањамо на подршку Словеније у процесу потпуне европеизације овог региона и остваривања чланства у ЕУ. То су биле главне теме нашег вечерашњег разговора.

Велико ми је задовољство да могу да кажем да и овог пута имамо веома сличне погледе у односу на питање перспективе овог региона, перспективе Европе чији Западни Балкан представља неодвојив дио и да смо спремни да предано сарађујемо на путу остваривања те заједничке визије. 

Саставни дио нашег разговора су били и билатерални односи. Као што сам казао, ти односи су заиста веома узорни. Треба казати да не само да нема отворених питања него можемо да говоримо не само о једном врло квалитетном политичком дијалогу, него о једној свестраној, врло разуђеној сарадњи у свим областима укључујући и економску област. Словенија је јако дуго била водећи инвеститор у Црној Гори и данас је врло значајан инвеститор имајући у виду оно што су перспективе економског развоја Црне Горе, перспектива даљег новог инвестиционог циклуса када за њега дође вријеме након што се стабилизује стање послије короне и када глобална економија опет нормално проради. Имајући у виду све те ресурсе које овдје имамо, убијеђен сам да ће сарадња између Црне Горе и Словеније на том плану добити нови замах и да ћемо свједочити употпуњеној сарадњи на екомомском и на државном плану. 

Користим прилику да још једном захвалим предсједнику Пахору на укупној пажњи коју посвећује европској перспективи Црне Горе и региона и да изразим наду да ћемо и на Брду за неколико дана и касније током словеначког предсједавања имати врло интезивну комуникацију и да ће она бити у корист европске перспективе Западног Балкана и стабилности Европе.

Изјава предсједника Републике Словеније Борута Пахора:


Поштовани господине Предсједниче,

Драги пријатељу Мило,

Са великим задовољством сам учествовао у нашем отвореном двочасовном разговору о питањима које си поменуо у свом излагању. Цијеним твоје ставове, у неким се разилазимо, али то је карактеристично за два добра стара пријатеља која изузетно познају тему о којој расправљају, која је толико комплексна и која толико призива рјешења која ће бити у корист мира и стабилности, европске перспективе и цијелог Западног Балкана.

Као што је рекао предсједник Ђукановић, 17. маја ћу као иницијатор и домаћин водити конференцију на Брду код Крања која ће истовремено обиљежити 10. годишњицу те најважније политичке иницијативе на подручју Западног Балкана од које је произашао и Берлински процес.

Поред тога, почетком јула почиње наше предсједавање Савјетом ЕУ. Оба та догађаја захтијевају од Словеније, а и од мене као њеног предсједника, иницијатора и копредсједавајућег конференције да тај састанак на врху, добро припремимо. То истичем због тога што оцјењујем да је дошло до неког застоја привржености проширења ЕУ, како са стране ЕУ, тако и са стране држава кандидата на ЗБ.

Мој задатак је да са предсједницима држава од Словеније преко Хрватске, БиХ, Србије, Косова, Црне Горе, С. Македоније и Албаније нађемо можда неке свјежије идеје о томе како да истовремено и узајамно, једни са другима, ЕУ и државе ЗБ, нађу неку нову освјежавајућу, обновљену стратегију бржег проширења ЕУ на све државе ЗБ како не би умјесто вјере у скоро чланство у ЕУ, те државе односно ти народи, њихове вође, размишљали о опасним алтернативама. То није лак задатак. Са предсједником Ђукановићем сам оцијенио да је то веома комплексан задатак, али ко ће се ухватити у коштац са тим задатком ако не ми, који те обичаје, те културе, народе и ту комплексност најбоље познајемо. С тим ћу се покушати ухватити у коштац у припреми конференције на Брду 17. маја. Зато сам и дошао у Подгорицу. И то ћемо покушати, ако се већ будемо докопали неке свјежије идеје, узећемо у обзир и за вријеме словеначког предсједавања Савјетом ЕУ који ће сигурно једну од тема у агенди имати и Западни Балкан. Мислим да нема ништа важније да и у вријеме када је епидемија и додатно заоштрила неке друштвене проблеме у свим нашим државама, људима дамо вјеру за мирну и сигурну будућност. Моја констатација након 10 година вођења процеса на Брду јесте да је сада једно посебно осјетљиво вријеме када се не можемо разићи на састанку ни на Брду, ни током предсједавања Савјетом ЕУ, такође ни на састанцима Савјета Европе, Европског парламента у Бриселу, а да не дамо проширењу ЕУ на тај дио Европе неку нову динамику.

Са предсједником Ђукановићем сам разговарао гдје постоје могућности да дођемо до те динамике, како и на који начин, да узајамно вјерујемо да је то реална могућност за све државе ЗБ, а посебно за оне које ће још више убрзати процес приступања. Ту је Црна Гора много урадила и зато јој честитам.

Желим да самит на Брду успије. Желим да кажем да као неко ко је био на свим тим самитима, да ми се чини овај самит посебно значајан, да ће радити у циљу држава ЗБ, ЕУ и волио бих да порука са Брда стигне како у државе ЗБ, тако и ЕУ - порука једне наде, нашег погледа на та комплексна питања која ће иницирати интересовање и добити ширу подршку за реализацију те стратегије стабилности, помирења и наравно европске перспективе гдје ћемо једном, не тако далеко у будућности већ у неком разумном времену сви бити дио те европске породице. Само то по нашем мишљењу гарантује мир, сигурност и благостање на овом дијелу Европе.

Хвала за разговор.