Новости
Изјава предсједника Црне Горе Мила Ђукановића након посјете Општини Рожаје
Данашњу радну посјету Рожајама започео сам посјетом планинском центру Штедим на планини Хајли која представља симбол будућег економског развоја ове општине и овог краја. Веома добра перспектива је тако очигледна и радујем се да сам видио већ врло интезивне радове који ће, сигуран сам, у краткој будућности довести до реализације изградње овог планинског центра, до завршетка овог пројекта, до отварања значајног броја радних мјеста и до утирања једне перспективе нове туристичке дјелатности у овом крају, и нове шансе економског и друштвеног развоја.
Рожаје је одувијек било препознато као важан индустријски и трговински центар у Црној Гори. Рожајска економија је у периоду послије Другог свјетског рата па све негдје до транзиционог времена била важан покретач укупне црногорске економије, наравно да су услиједиле оне тешкоће кроз које је прошла црногорска као транзициона економија, али сада смо у некој новој етапи гдје је држава Црна Гора смогла снаге да значајније уложи у инфраструктуру сјевера и да отвори перспективу бољег коришћења наших развојних ресурса на сјеверу државе и брзог сустизања сјевера других дјелова Црне Горе у погледу нивоа развоја. У том контексту је и покренут овај пројекат са ослонцем на ефекте које производи градња аутопута, са ослонцем на ефекте које, такође, производи Влада користећи свој капитални буџет за развој ове општине и развој сјевера у цјелини. У овом тренутку држава Црна Гора преко своје Управе за јавне радове има потписаних 22-23 милиона уговора за реализацију пројеката само у овој општини, а о сјеверу и да не говорим – рекао бих да је око 70% капиталног буџета државе намијењено улагању у сјеверне општине.
Овдје је очигледно да је већ завршена путна инфраструктура до ове планине, ради се на хидро и на електро инфраструктури, такође, већ је почела испорука прве жичаре овдје на Хајли, тако да сам потпуно сигуран да нијесмо далеко од тренутка када ће домаћи и страни приватни инвеститори кренути, као и у Колашину, са иницијативом за градњу нових хотела, угоститељских и других објеката који ће употпунити и обогатити економију овог краја.
Поред овог пројекта, којег заиста доживљавам као симбол нове економске будућности Рожаја, могу да кажем да сам из разговора са предсједником општине, разговора којим је почела моја данашња посјета, сазнао о напорима које и локална управа заједно са државом Црном Гором улаже на инфраструктурном и укупном развоју ове општине.
Данас су овдје у току разне инвестиције – од обале утврда ријеке Ибра преко градње нових спортских хала које ће доминантно опслуживати потребе овдашње Гимназије и Средње стручне школе, али и свих људи и свих спортских клубова у Рожајама, преко градње новог вртића, припреме за почетак градње основне школе за коју су већ обезбијеђена средства само се чека рјешавање имовинско правних питања, озбиљних радова на водоводној и другој инфраструктури и градња градске пијаце. Ја бих рекао да је Рожаје у у једном озбиљном инвестиционом замаху којег доминантно генерише држава Црна Гора, али у садејству са локалном управом вјерујем да ће се убрзано мијењати физиономија овог града у жељеном смјеру, и да ће људи овдје заиста моћи да живе много удобније и да на квалитенији начин задовољавају своје потребе. То ће бити истовремено важан импулс даљем динамичном економском и друштвеном развоју Црне Горе.
Као што сам казао, Рожаје је било важан мотор послијератног развоја Црне Горе, Рожаје и данас има све потенцијале, и природне и људске да и у овој фази даљег економског и демократског просперитета Црне Горе да важан печат том процесу.